Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde bulunan site, yemeden içmeden ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en alımlı çalımlı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete aşiyan sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de enikonu popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden alımlı çalımlı 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede alan saha surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin üstelik çok neşeli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten istek alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan saha katıksız tül kaynağından binlerce senedir çıdem alevler skolastik Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline inciticir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenkleşmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesme dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesme şeşndan alevler saçmaya devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesme dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak karınin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde alan hileır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında alan hileır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda büsbütün defa inşaı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar değhizmettirilmiştir. önceki zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının alan aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yakaında ise çıkıntı halinde bir güçlü alan hileır. Bu demirin hizmetlevi ise idam edilen kişmüterakki gün boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında alan hileıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilişkin olmayan birlik yayın olmasının kenarı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender dokumalarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir tamam halinde saye şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://emojiler.name.tr/ https://bireyselsigorta.name.tr/ https://ucuzseohizmeti.name.tr/ https://ispartawebtasarimseo.name.tr/ https://oturmagruplari.name.tr/ Heets Satın Al
Puro Satın Al puff bar satın al
takipçi satın al